Kredi Hesaplama - Kredi Geri Ödeme Planı Hesaplama

Bu sayfada kredi hesaplama - kredi geri ödeme planı hesaplama, kredi hesaplama uygulamamız ve genel olarak krediler hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını öğrenme ve kredi hesaplama uygulamamız hakkında yorum yapma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şayet bu uygulamamızı beğendiyseniz sayfanın en altında yer alan sosyal medya paylaşım tuşlarıyla sayfayı sosyal medyada paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Benzer Hesaplamalar:

Kredi Hesaplama Bloğu

Kredi Verilerini Giriniz

Kredi Türü Seçiniz:
Kredi Tutarına Göre Hesapla Taksit Tutarına Göre Hesapla
*   Kredi Tutarı: Örnek: 100000
*   Kredi Masrafı: Örnek: 850
*   Kredi Faiz Oranı: Örnek: 1.12
*   Kredi Vadesi: Örnek: 12
Ödeme Periyodu:
Başlangıç Ertelemesi:
Banka (Kredi) Adı:
*   Doldurulması zorunlu alanlar

Bu uygulamayı sitenize ekleyin!

Kredi Hesaplama ve Krediler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfa ne işe yarıyor?

Bu sayfa sizin girdiğiniz kredi bilgilerine göre kredi geri ödeme planı hesaplamaya yarıyor.

Bu çerçevede elinize geçecek net tutar, aylık taksit tutarı ve en önemlisi aylık maliyet oranı gibi krediye ilişkin diğer özet bilgiler de hesaplanarak size sunuluyor.


Bu uygulamanın özellikleri nelerdir?

Bu uygulamada bir oturumda 5 farklı krediye kadar yapılan hesaplar saklanmaktadır ve her biri ayrı sekme olarak gösterilmektedir. Kredi sekmeleri en az iki kredi hesabı yapıldıktan sonra görüntülenmektedir. Şayet Banka (Kredi) Adı metin kutusunu doldurursanız kredi sekmelerinde her bir hesaplattığınız kredi için girdiğiniz isimler görüntülenmektedir. Şayet bir isim girmezseniz hesapladığınız krediler "Banka 1", "Banka 2", "Banka 3" şeklinde otomatik olarak isimlendirilmektedir. Beşinci krediden sonra tekrar bir hesaplama yaptığınızda en eski hesaplattığınız kredi listeden çıkarılmakta ve son kredi listeye eklenmektedir.

Hafızada saklı olan beş krediye ait bilgileri dilediğiniz an her bir kredi dosyanın ayrı sayfasında gösterilecek şekilde ödeme planı tablosunun hemen altında bulunan excel simgesine tıklayarak excel dosyası formatında indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sayfayı yazdırarak da görüntülenmekte olan krediye ait bilgileri kayıt altına alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kredi modülümüz emsal sitelerin hiçbirisinde olmayan ödeme dönemi 2 veya 3 ayda bir olan veya ilk ödemesi 1 veya 2 dönem ötelenmiş olan kredi türlerinin de özet bilgilerini ve geri ödeme planını hesaplayabilmekte, sizlere bu tarz kredileri normal dönemli kredilerle karşılaştırma imkanı sunmaktadır.Farklı krediler için hesaplama yaptık diyelim. Peki hangi kredinin bizim için daha avantajlı olduğuna nasıl karar vereceğiz?

Krediler arasında kıyaslama yapmanın en doğru kıstası aylık maliyet oranıdır. Aylık maliyet oranı en düşük olan kredi sizin için en avantajlı olan kredidir.

Kredileri doğrudan aylık faiz oranlarına göre kıyaslamak oldukça hatalı bir yaklaşımdır. Çünkü kredilerde asıl maliyeti etkileyen temel unsur faiz olmakla birlikte, vergiler ve alınan kredi masrafları gibi başka unsurlar da belirleyici olmaktadır. Özellikle vadesi kısa olan kredilerde kredi masrafları en az faiz oranları kadar önemli bir maliyet unsuru haline gelmektedir.

Tüm bu nedenlerle karşılaştıracağınız kredilerin her türlü masraf bilgilerini bankanızdan tam olarak öğrendikten sonra, bu sitede kredi sonuç özeti bölümünde sizin için hesapladığımız aylık maliyet oranı tutarlarına bakarak sizin için en avantajlı olacak krediyi seçebilirsiniz.

En uygun krediye karar vermek için otomatik banka seçenekleri sunan siteleri kullanmanızı önermeyiz. Çünkü bu siteler bankalarla anlaşmalı olduklarından sizi yönlendirmeye çalışabilirler. Ayrıca bu sitelerde görüntülenen kredi sonuçlarında aylık maliyet oranları gösterilmediğinden sadece taksit tutarlarını kıyaslayarak kredi seçimi yapmanız aleyhinize olacaktır.


BSMV nedir?

BSMV, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nin kısaltılmış adıdır. BSMV bankaların elde ettikleri faiz geliri üzerinden hesaplanarak devlete ödenmek üzere bankalar tarafından müşterilerinden tahsil edilir. Bir başka ifadeyle bu vergi esasen banka faiz getirisi üzerine konulmuş bir vergi olmasına rağmen bankalar net faiz getirileri değişmesin diye bu vergiyi tamamen kredi verdikleri müşterilerinden tahsil etmektedirler. Mevcut uygulamada konut kredileri haricindeki bütün banka kredilerinde faiz gelirinin yüzde % 5'i oranında BSMV kesintisi yapılmaktadır.


KKDF nedir?

KKDF, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nun kısaltılmış adıdır. Aynen BSMV'de olduğu gibi bankaların elde ettikleri faiz geliri üzerinden hesaplanarak devlete ödenmek üzere bankalar tarafından müşterilerinden tahsil edilir. Mevcut uygulamada konut kredileri ve alınan taşıtın vergi levhası ve işletmenin aktifine (resmi varlıkları) kaydedilmesi şartıyla ticari taşıt kredilerinden KKDF alınmamaktayken, bunların dışında kalan bütün kredilerden faiz gelirinin % 15'i oranında KKDF kesintisi yapılmaktadır. Bu sayfadaki kredi hesaplama modulünde ticari taşıt kredilerinde alınan taşıtın işletme aktifine kaydedilmiş olduğu varsayılarak KKDF sıfır olacak şekilde hesap yapılmaktadır. Konut kredilerindeyse mevzuat gereği hem KKDF hem de BSMV sıfır olacak şekilde hesap yapılmaktadır. Bunların dışındaki bütün kredilerde KKDF % 15, BSMV de % 5 oranları üzerinden hesaplamalara dahil edilmiştir.


Kredilerden vergi ve fonlar dışında başka hangi masaraflar alınmaktadır?

Bankalar kredi verirken dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta ücreti gibi çeşitli isimler altında kredi tutarının belli bir oranı olarak veya sabit bir miktar olarak ödedikleri kredi tutarı üzerinden masraf kesintisi yapmaktadır. Örneğin, 10.000 TL'lik bir kredi çektiğinizde şayet 500 TL de masrafı varsa elinize geçen net tutar 9.500 TL olacaktır. Masrafların vergi ve fonlardan farkı bunların doğrudan aldığınız kredi tutarından kesilmesidir. Vergi ve fonlar ise geri ödeme sürecinde taksitler içerisinde ödediğiniz faiz miktarının bir oranı olarak ödenmektedir. Hem vergi ve fonlar, hem de masraflar aldığınız kredinin gerçek maliyetini, kredi faiz oranından oldukça farklı hale getirebilmektedir. Bu nedenle en uygun krediye karar verirken mutlaka elinize geçmesini istediğiniz net tutara göre bankanızdan bütün masrafları öğrenmeniz ve sitemiz üzerinden bu masrafları da girerek yaptığınız hesaplama neticesinde ortaya çıkan aylık maliyet oranına göre sizin için en avantajlı olacak krediyi tespit etmeniz lehinize olacaktır.
Kredi Hesaplama Hakkında Yorum Yapın!

Kredi Hesaplama ile İlgili Aramalar

 • kredi hesaplama programı
 • kredi hesaplama aracı
 • kredi hesaplama akbank
 • vakıfbank kredi hesplama
 • halkbank kredi hesaplama
 • ziraat bankası kredi hesaplama
 • finansbank kredi hesaplama
 • garanti kredi hesaplama
 • kredi geri ödeme
 • ödeme planı
 • kredi geri ödeme planı
 • kredi hesap makinesi
 • konut kredisi hesap makinesi
 • kredi taksit hesaplama
 • kredi faiz hesaplama
 • kredi hesapla
 • kredi ödeme tablosu
 • ara ödemedeki kredi hesapla
 • konut kredisi ödeme planı
 • kredi hesaplama makinası
 • konut kredi hesaplama tablosu
 • kredi ara ödeme hesaplama
 • kredi faiz hesaplama förmülü
 • ihtiyaç kredisi hesaplama
 • kkdf hesaplama
 • bsmv hesaplama